strom emoci

EMOCE

Jak si v praxi ochočit emoce

Co vlastně jsou emoce, kde se berou?

Emoce jsou výrazem myšlenek. Jsou to způsoby vyjádření toho, co prožíváme, vztahují se k určité situaci. Skrze emoce prožíváme svůj život. Jsou naší součástí, ale pozor: já nejsem moje emoce!

Důležité ale je, aby nás nezačaly ovládat. Bráníme se nejčastěji tím, že emoce potlačíme, nedovolíme si je procítit (je to nevhodné, moc by nás to bolelo,..) Jenže co není projeveno navenek, má potřebu projevit se uvnitř. Pokud se tak stane, dostáváme se do nerovnováhy a naše tělo na to přirozeně reaguje – nepohodou, bolestí, nemocí,..

potlacene emoce

Všichni jistě chceme být zdraví a v pohodě. Zdrojem zdraví je vnitřní harmonie. K tomu, aby se člověk cítil zdravý, je potřeba pochopit vzájemné působení myšlení, emocí a těla. Prostě jak se říká – všechno souvisí se vším.

Dneska si posvítíme na asi nejsilnější emoci – strach.

Známe ho v nejrůznějších podobách – např. strach projevit se před lidmi, strach z odmítnutí, strach z konfliktu, strach ze selhání, strach ze tmy, strach z budoucnosti, strach o druhé, strach ze změn,…)

Napadají vás další? Jestli chcete doplnit seznam, můžete mi napsat.

Když svůj strach odhalíme, máme možnost s ním něco udělat, aby se nám ulevilo.

Většinou má strach své kořeny v minulosti (pokud nejde o přímé ohrožení života v tuto chvíli). Jenže s minulostí už nic nenaděláme, tu nezměníme. Co ale můžeme změnit, je naše naladění v přítomném okamžiku.

První pomoc

Dovolte si bát se – přijměte fakt, že cítíte strach

Soustřeďte se na svůj dech – pomůže vám to zůstat v přítomnosti (bezprostředně vám nic nehrozí).Vnímejte, jak při nádechu vzduch vámi prochází postupně do celého těla, při výdechu zase tělo opouští. Stálý koloběh. Můžete tento stav podpořit i představou, že nadechujete klid a vydechujete obavu.

Můžete následně použít i afirmace (pozitivní tvrzení), např.:

Jsem v bezpečí.

Beru na vědomí všechny své pocity. Je to přirozené.

Zvládnu všechno, pro co se rozhodnu.

Dávám si tolik času, kolik potřebuji.

Ať se rozhodnu jakkoliv, je to v pořádku.

Pro začátek můžete trénovat toto vědomé dýchání a těším se, že příště vám sdělím další podpůrné techniky, aby se vám žilo lépe.

Jsem tu pro vás.

Každý váš úspěch je i moje radost.

Eva

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.